Artykuły premium

Olejek ze słodkiej pomarańczy

Słodka pomarańcza (Citrus aurantium dulcis) charakteryzuje się ciekawym owocem – pomarańczowymi jagodami. Olejek pomarańczowy, który jest rzadką cieczą o silnym zapachu skórki pomarańczowej w kolorze żółto-czerwonym lub pomarańczowo-brązowym uzyskuje się przez wyciskanie tychże skórek.

Na początek coś dla ciała
Olejek ze słodkiej pomarańczy swoje zastosowanie znalazł przede wszystkim w redukcji cellulitu i sprawdza się w tej roli znakomicie. Cellulit spędza sen z powiek niejednej kobiecie, ale dzięki olejkom pomarańczowym istnieje realna szansa na widoczne go zmniejszenie. Dodatkowym działaniem jest wspomaganie procesu odchudzania, ponieważ aktywnie reguluje przemianę materii.
Co więcej produkty, które bazują lub zawierają w sobie jako jeden ze składników olejek z pomarańczy słodkich poleca się szczególnie dojrzewającym nastolatkom, które borykają się z problemem szybko przetłuszczających się włosów.
Na rynku dostępne są również kosmetyki do pielęgnacji twarzy takie, jak żelem albo kremy zawierające olejek ze słodkiej pomarańczy. Faktem jest bowiem, że ten naturalny składnik ma niezwykle korzystne działanie dla zmęczonej i poszarzałej skóry. Dobrze sprawdza się również w przypadku tłustej lub mieszanej cery. Ze względu na działanie przeciw zmarszczkowe sprawdzi się też do cery dojrzałej. Jaki jest tego powód? Olejek ten zapobiega degradacji elastyny, która razem z kolagenem odpowiadają za sprężystość i jędrność skóry.

Najważniejsza jest PSYCHIKA!
Psychika ludzka kryje w sobie wiele tajemnic. Nie od dziś wiadomo, że zarówno dotyk, smak, jak i zapachy potrafią mieć na nią ogromny wpływ, a nawet ją regulować! Pewne faktury mogą redukować napięcie, odpowiednie smaki wywołać ekscytację lub euforię. Zapachy potrafią zdziałać w naszej głowie niemalże wszystko – pobudzić, wywołać podniecenie, zrelaksować, dodać energii, a nawet zmanipulować nasze emocje. Czas przyznać przed sobą samym, że zapachy mają wpływ na nasz nastrój i mogą go dowolnie regulować. Często wykorzystuje się tą właściwość w leczeniu zaburzeń i chorób takich, jak depresja, nerwica, czy sezonowe zaburzenia nastroju (zwane potocznie chandrą).
Słodki zapach owocu pomarańczy kojarzy się z czasem wolnym i wakacjami. To właśnie latem najczęściej przechodzimy na tryb zdrowego odżywiania, a co za tym idzie spożywamy znacznie większą ilość owoców – w tym także pomarańczy. Niezwykle popularne i powszechne w różnego rodzaju dietach są koktajle lub soki ze świeżo wyciśniętych owoców.
Z kolei zapach skórki pomarańczowej jest charakterystyczny dla okresu zimowego, kiedy zależy nam na stworzeniu ciepłej atmosfery. To właśnie w tym okresie najwięcej inwestujemy w płyny oraz olejki do kąpieli, zapachowe świece, czy kadzidełka.

Ponieważ zapach skórki pomarańczowej kojarzy się pozytywnie, producenci kosmetyków postanowili to wykorzystać! Dużo szamponów, żeli pod prysznic, czy płynów do kąpieli bazuje na olejkach pomarańczowych, ponieważ ich intensywny zapach wyzwala w ludziach pozytywne wspomnienia i poczucie szczęścia. Popularnością cieszą się olejki do kąpieli bazujące na skórce pomarańczowej, ponieważ mają silne działanie relaksacyjne. Podczas aromatycznej kąpieli uspokajamy się i łagodniejemy. Czy wiesz, że olejek ze słodkiej pomarańczy może normalizować cykl menstruacyjny? Łagodzi bowiem zmiany nastroju związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jest to silnie powiązane z jego pozytywnym wpływem na układ nerwowy organizmu. Jest on też pomocny przy redukcji stresu, bezsenności, a nawet depresji. Nasze myśli stają się dzięki niemu znacznie bardziej pozytywne.
Dla wzmocnienia pozytywnego myślenia warto udać się również na masaż aromatyczny. Zapach słodkiej pomarańczy działa nie tylko rozgrzewająco i odprężająco, ale również odświeża i odkaża. Sam olejek ma właściwości wygładzające, ujędrniające oraz ściągające.

Zapach olejku ze słodkiej pomarańczy wypełni Twój dom rodzinną atmosferą, pozwoli ukoić nerwy i poczuć radość z życia. Jest to niewielka zmiana – możesz zainwestować w areozol do wnętrz, olejek do szafy, albo płyn do kąpieli. Warto spróbować w tak prosty sposób wspomóc psychikę w radzeniu sobie z szarością dnia codziennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *