Ostropest plamisty to zioło, którego właściwości zostały bardzo gruntownie przebadane. Badania potwierdziły cenne wartości tej rośliny.
Zawarte w niej substancje aktywne stymulują regenerację błon komórek wątroby, pobudzają wydzielanie żółci. Obecność bioflawonidów sprawia, że ostropest jest bardzo skutecznym przeciwutleniaczem.
Ponadto działa też przeciwzapalnie i rozkurczowo. Dlatego ostropest od dawna stosowany jest w leczeniu osób, które uległy zatruciom.
W kosmetyce często wykorzystuje się olej pochodzący z tego zioła, gdyż stymuluje produkcję kolagenu typu i elastyny (odpowiadającymi za jędrność skóry).
Do licznych zalet zioła należy, więc dodać także to, że opóźnia procesy starzenia. Ponadto przyspiesza gojenie ran. Jest też ważnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry naczynkowej – zmniejsza zaczerwienia i poprawia mikro cyrkulację w naczyniach krwionośnych.
Ostropest chroni także wątrobę i nerki przed stłuszczeniem oraz obniża poziom cholesterolu.
Jest niezastąpiony w leczeniu wątroby (zapalenie, marskość, zatrucie), cukrzycy, stanów zapalnych skóry i łuszczycy. Stosowanie ostropestu zaleca się osobom, które są poddawane chemioterapii lub przez długi czas przyjmują antybiotyki. Nasiona ostropestu warto wprowadzić do codziennego jadłospisu. Można je kupić w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością.
Wystarczy je zmielić lub rozetrzeć i dodawać (2-3 łyżeczki) do codziennych posiłków (sałatki, zupy, sosy).
Olej z ostropestu
Ostropest, starożytne ziele, już od tysiącleci stosowane było, jako środek na chorą wątrobę. Z jego działania możemy korzystać, spożywając leczniczy olej z ostropestu, tłoczony na zimno. Ostropest pochodzi z obszarów śródziemnomorskiego, rośnie dziko w Europie, Ameryce Północnej, Australii oraz Azji Mniejszej i w niektórych częściach Izraela. W Polsce jest rośliną uprawną.
W Niemczech nasiona ostropestu oraz wyciągi z tej rośliny wpisano do rejestru leków na marskość wątroby. Obniżają one poziom cukru we krwi u diabetyków oraz normalizują poziom cholesterolu i zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych, oraz chorobom pęcherza moczowego.
Udowodniono, że związki zawarte w ostropeście mają również działanie przeciwzapalne, wspomagające leczenie schorzeń skóry i zakażeń oraz antynowotworowe – np. w przypadku czerniaka.
Ostropest na wątrobę
Owoce ostropestu zawierają od 2 do 4 procent substancji zwanej sylimaryną, wykorzystywanej np. w produkcji leków wątrobowych.
Wyciągi z owoców ostropestu mają nawet szerszy zakres działania niż wspomniana sylimaryna. Olej pozyskiwany z ostropestu ma działanie przeciwzapalne, regeneruje wątrobę, jest też silnym przeciwutleniaczem. Korzystne zmiany zaobserwowano nawet u leczących się na zaawansowaną marskość wątroby i u alkoholików. Wykorzystuje się przede wszystkim właściwości odtruwające i ochraniające miąższ wątroby i nerek przed niszczącym działaniem trucizn.
Przeciw krwawieniom i na migrenę
Od dawana wykorzystuje się też ostropest i jego działanie przeciw krwawieniu wewnętrznemu, krwawieniu z narządów kobiecych, przy przedłużonych miesiączkach oraz krwawieniach z jelita grubego, żylaków odbytu.
Olej z ostropestu reguluje czynności trawienne, zwiększając wydzielanie soku żołądkowego, poprawiając apetyt, a nawet podaje się go w bólach głowy typu migrenowego.
Stosując olej wewnętrznie, zaleca się przyjmowanie go 3 razy dziennie po około 4 gramy, czyli niecała łyżeczka przed jedzeniem.
Olej stosowany według zaleceń nie powoduje skutków ubocznych.
Za to udowodniono, że poprawia funkcje wątroby, dróg żółciowych, wzmacnia naczynia włosowate, obniża ryzyko chorób serca i nerek, wzmacnia odporność, normalizuje trawieni, polepsza wzrok, obniża cholesterol, odtruwa organizm, stosuje się go leczniczo w zapaleniu krtani, jamy ustnej i dziąseł.
Olej z ostropestu stosowany zewnętrznie, w formie okładów, nacierań stosuje się w oparzeniach, do leczenia trudno gojących się ran, w zwalczaniu procesów ropnych, egzemy skóry, rumienia, nadmiernego rogowacenia czy w objawach alergii atopowej i kontaktowej skóry.
Olej z ostropestu do włosów?
Unikalna kompozycja składników o właściwościach nawilżających oraz wzmacniających dla włosów zniszczonych, przesuszonych farbowaniem, zabiegami fryzjerskimi, codziennym suszeniem.
Polecany do każdego rodzaju włosów, a szczególnie wypadających, przesuszonych, łamliwych, bez blasku, na rozdwojone końcówki i po zabiegach fryzjerskich.
Olej z ostropestu plamistego, niezwykle bogatego w witaminy, sole mineralne, cukry i karotenoidy-naturalne przeciwutleniacze i źródła witaminy A.
Olej z ostropestu wpływa na poprawę budowy włókna włosa, chroni przed ich łamaniem się, rozdwajaniem i przesuszaniem. Kompozycja zawiera także składniki takie jak: olej jojoba o silnych właściwościach nawilżających i ochronnych, olej arganowy, dostarczający włosom składników odżywczych, w tym NNKT oraz witaminy E. Obecność oleju rycynowego i oleju nigella gwarantuje wzmocnienie cebulek włosowych. Włosy szybciej rosną i zagęszczają się. Systematyczne stosowanie kosmetyku zapewni piękny, głęboki, lśniący kolor naszym włosom.
Coś o samej roślinie…
Ostropest plamisty – jest to roślina, która należy do rodziny astrowatych. Pochodzi z z obszaru śródziemnomorskiego (kraje Europy Południowej: Egipt, Izrael, Turcja). W Polsce jest roślina uprawna, ale występuje tez, jako dzika.
Jest rośliną jednoroczną, która swoim wyglądem przypomina osty. Ma grubą, prostą, wzniesioną i u góry rozgałęziającą się łodygę, która osiąga wysokość 2 metrów.
Liście ostropestu plamistego są szerokoeliptyczne lub odwrotnie jajowate, bezogonkowe, które obejmują swoja nasadą łodygę, zatokowo klapowane, biało-plamiste. Ich brzegi są silnie kolczaste.
Kwiaty tej rośliny są zebrane w kwiatostany o dużych koszyczkach, które wyrastają na szczycie łodyg. Koszyczki okrywają grube, skórzaste i odgięte kolce. Kwiaty mają purpurową barwę.
Ostropest plamisty jest rośliną jednoroczną, której zdziczałą formę można spotkać w Polsce w ogrodach, nieużytkach, ugorach, oraz w zbiorowiskach ruderalnych i synantropijnych. Kwiaty są zapylane przez owady, a roślina kwitnie od lipca do sierpnia.
Zastosowanie:
Ostropest plamisty jest rośliną uprawną, która uprawiana jest dla potrzeb przemysłu farmakologicznego, (jako roślina zielarska), a także, jako roślina ozdobna.
Z owoców można samodzielnie przyrządzić odwar lub nalewkę.
Lek stosowany jest zarówno profilaktycznie (podawany jest osobom, które pracują w oparach substancji chemicznych i napromieniowaniu)oraz także, jako środek leczniczy przy marskości wątroby stłuszczeniu wątroby, nieżytach dróg żółciowych, kamicy żółciowej, po żółtaczce (ogólnie w chorobach wątroby, w trakcie leczenia nowotworów.
Jest nieszkodliwy nawet dla kobiet ciężarnych i karmiących. Ma działanie przeciwzapalne, stymuluje regeneracje i wytwarzanie nowych komórek wątroby, a przede wszystkim ją odtruwa.
Działa także ochronnie na wątrobę i chroni ją przed licznymi truciznami: m.in. alkohol, dwusiarczek węgla, pestycydy, a nawet truciznami muchomora sromotnikowego.
Wskazania:
» stany rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych czynnikami toksycznymi takimi jak: długotrwałe kuracje antybiotykowe, nadużywanie alkoholu, chemioterapia, zatrucia grzybami
» zaburzenia czynności wątroby na skutek złej diety oraz na tle cukrzycowym
» wirusowe zapalenie wątroby typu C, (wspomagająco), zapalenie dróg żółciowych i woreczka żółciowego, jak również przy endometriozie, która jest jedną z głównych przyczyn bezpłodności u kobiet
» kamica żółciowa (profilaktycznie i leczniczo)
» do ochrony wątroby u osób z chorobą alkoholową i u przechodzących leczenie odwykowe
» zmniejsza uszkodzenia wątroby u osób podczas chemioterapii oraz wspomaga rekonwalescencję, przyśpieszając usuwanie substancji toksycznych odkładających się w organizmie
» zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby lub ostremu żółtemu zanikowi wątroby
» marskość wątroby, zwyrodnienie tłuszczowe wątroby
» niedokwaśność soku żołądkowego, brak łaknienia, wzdęcia i odbijanie
» chroni miąższ wątroby i nerek przed niszczącym działaniem trucizn
» powstrzymanie krwawień: z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu, niektórych krwawieniach macicznych oraz przy przedłużonym miesiączkowaniu
» bóle głowy typu migrenowego, obniżone ciśnienie krwi oraz skłonności do choroby morskiej i lokomocyjnej
» łagodzi stany zapalne i hamuje zmiany skórne związane z łuszczycą.
Działań niepożądanych brak, o ile stosuje się ostropest zgodnie z zaleconymi dawkami. Osobiście stosuję ostropest na poprawę stanu skóry i po około 2 tygodniach stosowania zauważyłam znaczącą poprawę zdrowia, samopoczucia i urody.
MATERIAŁ OBJĘTY PRAWAMI AUTORSKIMI I PISANY NA ZAMÓWIENIE FORUMDIETA.PL JEGO PUBLIKACJA W INNYCH ŹRÓDŁACH WYMAGA PISEMNEJ ZGODY.