Trochę o dziurawcu – historia
Jest to ziele rosnące na miedzach, przy drogach, na skraju lasu, wzgórzach i łąkach. Kwitnie od czerwca do września. Polska ludowa nazwa tej rośliny to świętojańskie ziele. Nazwy niemieckie to „ziele łaski Bożej”, „Krew św. Jana”. Nazwy świadczą o dużym znaczeniu, jakie miała ta roślina.
W niektórych rejonach Polski dziurawiec nazywano zielem boginki i wierzono, że ma moc odstraszającą. W oknach wieszano poświęcone wianki z dziurawca, które miały moc chronić matkę i nowo narodzone dziecko przed podmieniającymi dzieci boginkami.
Jest bardzo łatwe do rozpoznania, ale jak wszystkie zioła zbiera się je przy słonecznej pogodzie. Kwiatki lub ziele dziurawca zrywane wtedy ma więcej substancji czynnych.
Olej dziurawcowy jest według Marii Treben najlepszym środkiem na rany. Działa znieczulająco, przeciwzapalnie i gojąco.
W dzień św. Jana dziurawiec wspaniale zakwita. Jego żółte drobne kwiatki są doskonale widoczne z daleka. Napar z dziurawca może zastąpić herbatę, jednak trzeba pamiętać jak wspomina ks. Andrzej Klimuszko w książce „Wróćmy do ziół”, żeby pojedynczych ziół nie pić zbyt długo. Mogłoby to spowodować niekorzystne zmiany dla organizmu. Umiar jest zawsze we wszystkim wskazany.
Herbatkę z dziurawca stosuje się przy uszkodzeniach nerwów i dolegliwościach nerwowych, jest ona także dobrym lekiem przeciwko biegunce. Dziurawcem można leczyć także zaburzenia mowy, niespokojny sen, napady histerii, lunatyzm, moczenie nocne i depresję. Przy zażywaniu herbatki skuteczne są także kąpiele z ziela dziurawca.
Maria Treben szeroko się rozpisuje o wartości oleju dziurawcowego. Pisze, że – „nie powinno go zabraknąć w żadnym domu”. Otóż można go stosować przy zranieniach, krwawych wylewach, obrzękach gruczołów, jako środek kosmetyczny przeciwko szorstkiej skórze twarzy. Może służyć do nacierania przy bólu pleców, rwie kulszowej i reumatyzmie.
Zbieranie i przyrządzanie
Kwitnące ziele dziurawca należy zbierać w słoneczny dzień. Szklankę ziela zmiażdżyć, aż pokaże się czerwony sok. Papkę przełożyć do naczynia, dolać szklankę oliwy z oliwek (lub innego oleju roślinnego). Odstawić na 3 tygodnie w nasłonecznione miejsce. Po tym czasie olej należy zlać przez gazę i wlać do ciemnej butelki.
Różne postacie dziurawca
• Olej,
• Napar z dodatkiem mięty. Łyżkę stołową kwiatu dziurawca i łyżeczkę liści mięty zalać szklanką wrzątku i zostawić pod przykryciem. Po 30 minutach odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po szklance naparu,
• Nalewka. 10 Dag kwiatów, pąków, liści dziurawca zalać ½ l spirytusu. Po upływie tygodnia przecedzić i wycisnąć przez gazę. Pić 2 razy dziennie po łyżeczce nalewki na ½ szklanki mleka lub wody. Można stosować do pobudzenia apetytu i uśmierzania bólów głowy na tle żołądkowym,
• Winko. Sporządzamy z 30 g dziurawca, 10g drapacza i 1 cytryny pokrojonej w plastry, zalewamy1 l białego wytrawnego wina gronowego. Po 14 dniach napój należy odcedzić, można dosłodzić cukrem (60g -120g). Pić 1 kieliszek przed obiadem,
• Olej na oparzenia. 50 g świeżych kwiatów dziurawca zalać 200 g oleju roślinnego, ogrzewać na parze do chwili, gdy kwiaty staną się kruche a płyn zabarwi się na czerwono. Odcedzić, zlać do buteleczek i przechowywać w chłodnym miejscu. Można stosować na oparzenia I i II stopnia, na odmrożenia i owrzodzenia żylakowe oraz na okłady do gojenia się skóry.
Olej dziurawcowy – właściwości lecznicze
Olej dziurawcowy obniża dodatkowo poziom cholesterolu i cukru we krwi. W leczeniu chorób skóry (odleżyny, liszaje, łuszczyca, oparzenia, owrzodzenia) można go mieszać z tranem, olejem rokitnikowym, wyciągiem olejowym z żywokostu lub pokrzywy.
Dziurawiec stosuje się w schorzeniach żołądka, pęcherzyka żółciowego, wątroby, w biegunkach, przy braku łaknienia, w nadmiernej przepuszczalności i łamliwości naczyń włosowatych, zastojach krążenia obwodowego krwi, przy zmniejszonym wydzielaniu moczu, kamicy, skazie moczanowej. Nalewki zaleca się w stanach depresyjnych i klimakterium.
Olejowy wyciąg ze świeżych kwiatów dziurawca nabiera czerwonego koloru po trzymaniu go na słońcu przez kilka tygodni. Ten tzw. czerwony olej jest stosowany wewnętrznie na te same dolegliwości, na które stosuje się herbatkę z tego zioła, ale jest również używany zewnętrznie na łagodzenie zapalenia i przyśpieszanie gojenia się ran. Olej ten jest bardzo wysoce ceniony w leczeniu hemoroidów.
Uwagi! Skutki uboczne i ostrzeżenia
Olej ten podnosi wrażliwość skóry na światło (reakcje fotouczulające), po zaaplikowaniu nie należy wystawiać skóry na słońce (dotyczy również solarium).
Jest również wskazane unikanie czerwonego wina, sera, drożdży, marynowanych śledzi. Dziurawiec zwyczajny nie powinien być używany w czasie ciąży oraz dla kobiet karmiących piersią.
Olej dziurawcowy – zastosowanie
• Dolegliwości nerwowe – dziurawiec zwyczajny jest jednym z najbardziej wartościowych ziół stosowanych na problemy z nerwami. Zielarze używali go długo, jako tonik na niepokój, napięcia nerwowe, bezsenność, depresję szczególnie związaną z menopauzą.
• Menopauza – zioło to jest szczególnie pomocne przy problemach z menopauzą, przynosi ulgę w zmianach hormonalnych oraz leczy obniżoną witalność.
• Właściwości wzmacniające – dziurawiec zwyczajny jest wartościowym środkiem wzmacniającym wątrobę oraz pęcherzyk żółciowy.
• Zaparzony olej – czerwony olej jest wspaniałym antyseptykiem. Zewnętrznie, jest używany na rany i oparzenia, łagodzi skurcze i nerwobóle. Wewnętrznie, olej może być stosowany na wrzody trawienne i zapalenia żołądkowe. Jego przeciwwirusowe, przeciwzapalne oraz gojące siły działają zarówno wewnątrz organizmu jak i poza nim, zewnętrznie.
Jak olej dziurawcowy i sam dziurawiec działa w organizmie?
Przede wszystkim działa na system nerwowy. W połączeniu z innymi składnikami działa, jako antydepresant. Badania naukowe dowiodły, że dziurawiec zwyczajny może być używany w kombinacji z miłorzębem w celu zwiększenia efektywności antydepresyjnej.
Jeśli chcesz łączyć te dwa zioła lub bierzesz przepisane antydepresanty należy najpierw skonsultować się z lekarzem bądź zielarzem profesjonalistą.
Dziurawiec zwyczajny jest również środkiem wzmacniającym dla całego układu nerwowego. Może być używany w czasie menopauzy, gdzie fizyczne zmiany są pogarszane przez psychiczne i emocjonalne osłabienie.
Jeśli mówimy o układzie trawienia, zioło to jest dobrodziejstwem dla wątroby. Dzięki swoim właściwościom przeciwwirusowym ziele dziurawca zwyczajnego jest szczególnie pomocne w czasie gryp i przeziębień. Wzmacnia system odpornościowy. Zewnętrznie, olej z dziurawca zwyczajnego leczy rany i łagodzi bóle nerwów, szczególnie w przypadku półpaśca i powtarzających się wysiłkowych obrażeń.
Gdzie jeszcze znajdziemy olej z dziurawca?
Doskonały w problemach kręgosłupa i stawów. Bardzo skuteczny przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa osób starszych.
W przemyśle kosmetycznym używany w olejkach do ciała, emulsjach przy suchej, wrażliwej, swędzącej skórze, także uszkodzonej przez słońce, przy poparzeniach, reumatyzmie i cellulicie.
W medycynie naturalnej olej ten polecany jest, jako łagodzący ból kręgosłupa, pleców, lumbago oraz rwę kulszową.
Olej z dziurawca działa napinająco, leczniczo, ożywiająco, ukrwiająco, rozluźniająco, wyciszająco, hamuje zapalenia skóry.
Jak zażywać olej z dziurawca?
Łagodzi objawy trądziku. Jest wskazany przy zmęczeniu w przebiegu chorób zakaźnych i w okresie rekonwalescencji. Olej dziurawcowy można zażywać po 1-2 łyżeczki dziennie. Efekty zażywania są widoczne po około 2-3 tygodniach.
Surowiec można pozyskiwać z różnych gatunków dziurawca. Olej dziurawcowy jest sprzedawany za granicą (Szwajcaria, Niemcy, Austria) w butelkach i kapsułkach.
Olej dziurawcowy domowej roboty
• Pora wyrobu – lipiec, sierpień
• Składniki: 25 g świeżych kwiatów, 100 ml oleju roślinnego, najlepiej rzepakowego, 1 łyżeczka spirytusu lub mocnej wódki (nalewki)
• Przygotowanie: kwiaty wsypane do niewielkiego garnuszka zwilżyć alkoholem. Po pół godzinie zalać olejem. W kąpieli wodnej lub na parze przyrządzać jak olej nagietkowy.
Dobry gotowy olej powinien stać się silnie czerwony. Odciśnięty przez szmatkę, przechowywać w ciemnych naczyniach, w chłodzie. Olej ten ma bardzo wysoką koncentrację związków czynnych. Do użytku zewnętrznego.
Olej dziurawcowy na kręgosłup
Zwolennicy oleju dziurawcowego uważają, iż olej dziurawcowy regeneruje dyski międzykręgowe, które z wiekiem stają się mniej elastyczne i zużywają się.
Należy wcierać ten olejek w kręgosłup. Można go kupić lub zrobić samemu zbierając kwiaty dziurawca i zalewając oliwą z oliwek lub olejem sezamowym.
Uważa się, że ten olejek wcierany w stawy likwiduje stany reumatyczne, haluksy. Jednak to kuracja dla cierpliwych, wymaga systematyczności i czasu.
MATERIAŁ OBJĘTY PRAWAMI AUTORSKIMI I PISANY NA ZAMÓWIENIE FORUMDIETA.PL JEGO PUBLIKACJA W INNYCH ŹRÓDŁACH WYMAGA PISEMNEJ ZGODY.