Różne

Odkryj moc Czarnego Orzecha

Czarny orzech dawniej

Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej – Indianie – od stuleci uważali orzech czarny za roślinę leczniczą. Zielone łupinki, w których dojrzewa orzech, wcierali w miejsca zmienione chorobowo przez takie choroby jak egzema, łuszczyca czy opryszczka.

 

Nie zapominali też o przeczyszczających właściwościach orzechów. W czasie wojny secesyjnej orzech czarny był stosowany jako lekarstwo na biegunkę i czerwonkę. Dawniej wierzono, że orzech czarny jest w stanie wyleczyć gruźlicę, kiłę, żylaki, oraz stany zapalne jelit i układu moczowego. 

Współczesne badania potwierdziły słuszność przekonań Indian. Zawarty w orzechach środek o tajemniczej nazwie: juglon, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Ma działanie antyseptyczne i bakteriobójcze, ułatwia wydalanie metali ciężkich z organizmu. Jest też najsilniejszym naturalnym środkiem przeciw pasożytom. Mamy wiedzą co robią, dając dzieciom jako przekąskę orzechy. Juglon skutecznie zwalcza owsiki oraz glisty ludzkie, pasożyty najczęściej spotykane u dzieci.

Z kolei turecka medycyna ludowa traktowała orzech czarny jako lekarstwo na nieprawidłowe działanie gruczołów dokrewnych, między innymi tarczycy. Współczesne badania potwierdzają wierzenia Turków. Zarówno świeży jak i gotowany sok z zielonych orzechów podnosi poziom tyroksyny w organizmie człowieka. Tyroksyna zaś jest jednym z podstawowych hormonów produkowanych przez tarczycę.

Czarny orzech dziś

Orzech czarny jest nieocenionym źródłem witamin (szczególnie witamin z grupy A, B, C oraz P) i minerałów (krzem, selen, potas, magnez, mangan, sód, żelazo, fosfor, chlor). Spożywanie orzechów czarnych ma pozytywny wpływ na zęby(magnez pomaga zapobiegać próchnicy), wątrobę i stan tętnic (pomaga zapobiegać ich zwężeniu), oraz na pracę mózgu.

Liście i łupiny orzecha czarnego można wykorzystać do zrobienia domowej nalewki. Należy przy tym pamiętać, że liście na nalewkę można zbierać tylko po kilku dniach słonecznej pogody, najlepiej po południu i nie można ich siekać. Natomiast orzechy zbiera się gdy są jeszcze na tyle niedojrzałe i miękkie, że całość można swobodnie pokroić. Tak przygotowane orzechy i liście należy zalać alkoholem.

 

Do smaku można dodać niewielką ilość naturalnego miodu pszczelego. Początkowo nalewka jest zielonkawa, docelowo zmienia barwę na brązową. Nalewkę z orzechów stosuje się jako środek odrobaczający organizm. Kuracja zazwyczaj trwa kilka tygodni. Początkowo przyjmuje się niewielkie dawki nalewki (pierwszego dnia tylko jedną kroplę), z czasem dawka wzrasta do dwóch łyżeczek w ostatnich dniach kuracji.

Suszone cięte liście orzecha wykorzystuje się do produkcji różnego rodzaju herbat, które mają za zadanie zwalczać pasożyty i łagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Jednak trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że najwięcej cennych składników mają świeże liście i owoce orzecha czarnego. Suszone mają ich znacznie mniej, a stare praktycznie wcale ich nie zawierają. Napar orzechowy nie powinien być zbyt czarny, otrzymanie takiego świadczy o zbyt późnym zbiorze liści i owoców, kiedy maleje ilość substancji leczniczych.

Współczesna technologia nie pozostawia człowieka zdanego tylko na siebie i własnoręcznie sporządzone nalewki. Dla wygody potencjalnych pacjentów dobroczynna moc orzechów czarnych została zamknięta w tabletkach i kroplach.

MATERIAŁ OBJĘTY PRAWAMI AUTORSKIMI I PISANY NA ZAMÓWIENIE FORUMDIETA.PL JEGO PUBLIKACJA W INNYCH ŹRÓDŁACH WYMAGA PISEMNEJ ZGODY.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *