Różne

Mydło z Aleppo

Skąd jednak możemy być pewni, że mydło, które mamy w rękach jest produktem wykonanym na bazie naturalnych składników, bez żadnych dodatków chemicznych? Na ogół ciężko o takie produkty, głównie, dlatego, że mydła są sztucznie barwione i aromatyzowane.

Jeżeli szukamy mydła wykonanego według starożytnej receptury, możemy długo wędrować od sklepu do sklepu, lub… wybrać mydło z Aleppo! Mydło to składa się z czterech w pełni naturalnych składników: oliwa z oliwek, wodorotlenek sodu, woda morska i olej laurowy.

 

Brzmi tak prosto, że aż korci, by takie mydło zrobić sobie w domu.

 

Jednak nie polecam tej sztuki, proces technologiczny zajmuje prawie rok, tyle czasu mydło poddawane jest procesowi suszenia.

 

Czasem tradycyjne mydło z Aleppo wzbogacane jest olejkami eterycznymi, błotem z Morza Martwego, kofeiną, glinką lub mlekiem kozim.

 

Nadal jednak jest w pełni naturalnym mydłem, a receptura jego wytwarzania nie zmienia się od prawie dwóch tysięcy lat. Do Europy tradycyjne mydła z Aleppo trafiły za czasów wypraw krzyżowych.

Mydło z Aleppo (czasem można spotkać się również z nazwą: mydło z Alep) ma fantastyczne właściwości dezynfekujące, bardzo dobrze oczyszcza skórę, pomaga leczyć łupież, trądzik, egzemę, łuszczycę, a także inne choroby skórne, przyspiesza gojenie drobnych ranek, ba – potrafi nawet zahamować przyrost komórek rakowych czerniaka.

 

Oczywiście nie znaczy to, że można pożegnać się z lekarzem onkologiem, samo mydło sprawy nie załatwi, ale będzie cennym wspomaganiem w walce z chorobą.

Dla kogo jest mydło z Aleppo? Dla wszystkich oczywiście, można nim myć twarz i ciało, a także włosy i skórę głowy. Mężczyznom może służyć również, jako pianka do golenia. Tak, tak, mydło z Aleppo doskonale się pieni. Dzięki właściwościom nawilżającym niweluje uporczywe swędzenie skóry.

Wybierając mydło dla siebie trzeba sobie odpowiedzieć na proste pytanie:, jaki mam rodzaj skóry? Skóra tłusta, ze skłonnością do wyprysków aż prosi się o mydło z większą zawartością oleju laurowego, skóra sucha zdecydowanie potrzebuje nawilżenia oliwą z oliwek.

 

Mydło z Aleppo zawiera od 5 do 75% oleju laurowego, warto o tym wiedzieć i sprawdzić proporcje przed zakupem mydła dla siebie.

Mydło z Aleppo można zetrzeć na tarce, a uzyskane w ten sposób płatki mydlane użyć do prania ubranek dziecięcych. Stosując mydło do tego celu lepiej użyć mydła o niższej zawartości oleju laurowego, gdyż jest to produkt, który może powodować alergie.

Wygląd mydła nie jest zachęcający. Zwykła kostka, kolorem przypominająca piasek lub… zwykłe szare mydło. Całkiem słusznie, bo to właśnie mydło z Aleppo jest pierwowzorem dla szarego mydła. Jeśli komuś przyjdzie do głowy przekroić mydło na pół (mniejsze kawałki są wygodniejsze w użyciu) zobaczy, że kostka jest w środku zielona. Ale bez paniki, nie oznacza to, że mydło się zepsuło, wierzch pod wpływem suszenia zmienił barwę, w środku mydło zachowało swój naturalny kolor.

Jak najprościej sprawdzić oryginalność mydła z Aleppo? To proste, wystarczy wrzucić je do wody. Podczas gdy inne mydła natychmiast opadną na dno, mydło z Aleppo będzie unosiło się na wodzie.

 

Oczywiście wiadomo, że oryginalne mydło ma charakterystyczną pieczęć, ale gdyby ktoś miał wątpliwości wystarczy miska z wodą, by się ich pozbyć.

Opublikowano 13.01.2015

MATERIAŁ OBJĘTY PRAWAMI AUTORSKIMI I PISANY NA ZAMÓWIENIE FORUMDIETA.PL JEGO PUBLIKACJA W INNYCH ŹRÓDŁACH WYMAGA PISEMNEJ ZGODY.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *