Zioła

Dziewanna

Dzisiaj możemy ją spotkać praktycznie wszędzie – nie jest ona wymagającą rośliną tzn. wyrośnie nawet na piaszczystych, jałowych glebach, nie są jej straszne również bardzo niskie temperatury. Uprawiana jest też na grządkach. Dla celów leczniczych wykorzystuje się kwiaty, które pojawiają się dopiero w drugim roku od wysiania nasion.

 

Kwiaty kwitną w lipcu i sierpniu. Każdy z kwiatów kwitnie tylko przez kilka godzin. Zrywa się wówczas korony kwiatowe, które są bardzo delikatne, dlatego zbiorów należy dokonywać ostrożnie.

 

Dziewanna zawiera w sobie mnóstwo składników odżywczych. Są to saponiny, związki śluzowe, flawonoidy, żywice, karotenoidy, olejki eteryczny, kumaryna, cukry. Wszystkie te związki wykazują działanie lecznicze.

 

Dziewanna działa leczniczo przede wszystkim na układ oddechowy.Zalegający w nim śluz rozrzedza i ułatwia jego odksztuszanie. Leczy chore gardło, stany zapalne oskrzeli, suchy, męczący kaszel, działa łagodząco w przypadku ataków astmy.

 

Warto wówczas pić napar z suszonych kwiatów dziewanny. Dużą łyżkę kwiatów zalewamy szklanką wrzącej wody. Napar pomaga również na kaszel, katar, chrypkę.

 

Dobroczynne działanie wykazuje dziewanna również na układ pokarmowy, w przypadku nieżytu żołądka i jelit, chorobach wątroby, biegunkach, kolkach jelitowych i wątrobowych.

 

Ma właściwości dezynfekujące, zewnętrznie stosowana jest na rany, owrzodzenia i hemoroidy. Nalewki z kwiatów stosuje się doustnie lub do nacierania bolących stawów i kości.
Kwiaty dziewanny możemy parzyć z innymi ziołami np. z tymiankiem i podbiałem.

 

Uwaga!

 

Ze względu na brak danych dotyczących stosowania nie zaleca się podawania dzieciom poniżej 12 roku życia, kobietom w ciąży i okresie karmienia piersią. Stosować po konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować leku po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.

 

Dziewanna drobnokwiatowa to zioło dwuletnie, wytwarzające w pierwszym roku swojego istnienia przyziemną rozetę liściową. Na wiosnę, w drugim roku rośliny, wyrasta prosta łodyga o długości 1 do 2 metrów, która jest zwieńczona w górnej swojej części kwiatostanem z gęsto zbitych kwiatów w żółtym kolorze. Wszystkie części wegetatywne zioła oraz kielichy kwiatów i owoce dziewanny drobnokwiatów są pokryte gęstymi, miękkimi włoskami. Liście zioła są kształtu podłużnie eliptycznego, grube oraz srebrzyście owłosione.

 

Kwiaty dziewanny drobnokwiatowej są zebrane w wąskie oraz zbite grona. Dziewanna drobnokwiatowa kwitnie od lipca do września, natomiast na obszarach cieplejszych kwiaty możemy znaleźć nawet w październiku.Kwiaty zioła rozwijają się stopniowo, zaczynając od dołu łodygi i przechodząc ku górze. Należy zwrócić uwagę, że każdy pojedynczy kwiat otwiera się tylko na kilka godzin, po czym więdnie i odpada. Zarówno liści, jak i kwiatów dziewanny drobnokwiatowej używa się w medycynie ludowej.

 

Na co pomaga dziewanna?

 

Dziewanna drobnokwiatowa jest bardzo cenionym ziołem w naturalnym leczeniu i pomaga na różnorodne dolegliwości zdrowotne. Uważa się, że dziewanna drobnokwiatowa posiada właściwości łagodzące, uśmierzające, zmiękczające oraz ściągające i dlatego też zioło to jest pożyteczne w leczeniu krwawienia zarówno z płuc (w przypadku gruźlicy) jak i z jelit.

 

Dziewanna drobnokwiatowa posiada także właściwości uspokajające oraz narkotyczne i może być stosowana w leczeniu przypadków astmy, kaszlu oraz hemoroidów. Oparzenia skóry oraz róża (infekcja spowodowana bakteriami Streptococcus), odmrożenia, siniaki, stłuczenia, rozwolnienie, zapalenie ucha, wszelkie choroby spowodowane przez zarazki (drobnoustroje) oraz migreny mogą być skutecznie leczone stosując preparaty z dziewanny drobnokwiatowej.

 

Na dodatek ziele dziewanny drobnokwiatowej posiada podobno magiczne siły, które odpędzają złe duchy. To cudowne, naturalne lekarstwo jest stosowane wewnętrznie, zewnętrznie lub palone w postaci papierosa w celu przyniesienia ulgi wyżej wymienionym problemom zdrowotnym.

 

Do niektórych bardziej praktycznych zastosowań dziewanny drobnokwiatowej należy użycie jej kwiatów, jako środka do farbowania włosów na kolor blond oraz wykorzystanie miękkich, pokrytych włoskami liści zioła, które wkłada się do skarpet, aby dawały ciepło stopom.

 

Francuski zielarz, polecał stosowanie dziewanny drobnokwiatowej w przypadkach palpitacji serca, nieprawidłowości bicia serca, dusznicy bolesnej oraz innych chorób wieńcowych.

 

Osoby z tymi dolegliwościami mogą spróbować przyrządzić syrop z liści oraz kwiatów dziewanny drobnokwiatowej.

 

Przepis wygląda następująco: podgrzewać na wolnym ogniu 2 pełne garści grubo pokrojonych liści i kwiatów zioła w około 1.4 l wody przez godzinę, zakrywając płyn przykrywką aż do otrzymania zmniejszonej ilości płynu (około 0.5 l). Następnie płyn odcedzić i dodać 3 łyżki stołowe melasy oraz ½ łyżeczki gliceryny. Dodanie odrobiny gliceryny do syropu sprawi, że syrop będzie dłużej zdatny do konsumpcji. Syrop należy stosować dwa razy dziennie pomiędzy posiłkami, np. raz rano następnie wieczorem. Syrop może być stosowany większą ilość razy wtedy, gdy np. czujemy „budujący” się ucisk w sercu.

 

Dziewanna drobnokwiatowa jest jednym z najlepszych ziół (szczególnie w połączeniu z kocimiętką właściwą), które leczy szeroką gamę chorób dziecięcych.

 

Do nich zaliczamy: zapalenie migdałków, ospę wietrzną, odrę oraz świnkę. Obydwa te zioła również działają dobrze w przypadku zapalenia trzustki. Dzieciom chorym można przygotować smaczną herbatkę ziołową do picia.

 

Wystarczy wziąć pół garści suszonych lub świeżo ściętych kwiatów lub liści dziewanny drobnokwiatowej, zalać wodą (około 1 litra), zakryć i gotować zioło na wolnym ogniu. Następnie naczynie z płynem zestawić z ognia i odczekać 35 minut lub więcej.

 

Po tym czasie płyn powinien być dwa razy odcedzany, najpierw przez sitko, a następnie przez czystą ściereczkę. Kiedy płyn jest jeszcze w miarę ciepły należy dodać 2 łyżki stołowe ciemnego miodu, 1 łyżeczkę czystego syropu klonowego oraz kilka kropel czystej wanilii.

 

Dodatki takie poprawią smak herbatki ziołowej i każde dziecko, zwłaszcza chore wypije ją ze smakiem. Należy podawać niniejszą herbatkę choremu dziecku w ilości ½ szklanki, co 3 do 4 godzin. Herbata musi być podawana ciepła.

 

W trakcie powrotu do zdrowia dzieciom nie wolno dawać nabiału, jajek, chleba, mięsa, tłustych potraw, cukierków czy napojów gazowanych.

 

Dziewanna drobnokwiatowa świetnie nadaje się, jako opatrunek/okład na owrzodzenia skórne, rany, poparzenia słoneczne, ogólne oparzenia oraz hemoroidy.

 

Wystarczy moczyć dwie pełne garści suszonych lub świeżych kwiatów i liści zioła w dwóch szklankach oliwy z oliwek lub olejku z migdałów przez 8 dni.

 

Odcedzić, przelać do butelki i trzymać w chłodnym miejscu. Kilka kropelek takiego oleju trochę podgrzanego i umieszczonego w kanaliku ucha pomaga złagodzić ból ucha. Dodatkowo ucho powinno być zakryte ciepłą flanelką.

 

Na ból ucha można również zastosować olej z dziurawca połączony z olejem z dziewanny. Wystarczy kilka kropel każdego oleju umieścić na łyżeczce i odrobinę podgrzać. Olej nie może być gorący. Można użyć kroplomierza i wpuścić kilka kropel do kanalika ucha.

 

Należy jednak pamiętać, że takie samo-leczenie można przeprowadzić o ile błona bębenkowa nie jest przedziurawiona.

 

Jeżeli istnieje silny ból ucha oraz błona bębenkowa grozi przedziurawieniem należy wstrzymać się przed wpuszczaniem ciepłego oleju do ucha.

 

W przeciwnym wypadku stosowanie prostych i naturalnych metod leczenia jest o wiele tańsze, bezpieczniejsze oraz praktyczniejsze niż poleganie na antybiotykach.

 

Zastosowanie dziewanny

 

Dziewanna drobnokwiatowa jest cenionym ziołem w leczeniu kaszlu oraz przekrwienia, i stanowi specyficzne leczenie w przypadku zapalenia tchawicy oraz zapalenia oskrzeli.

 

Liści oraz kwiatów dziewanny drobnokwiatowej używa się do przygotowania naparu, który pomaga zredukować śluz oraz pobudza odkaszlenie flegmy.

 

Dziewanna drobnokwiatowa dobrze się łączy z innymi ziołami, które posiadają właściwości wykrztuśne, np. podbiałem pospolitym oraz tymiankiem.

 

Zastosowane zewnętrznie, zioło to jest świetnym środkiem zmiękczającym oraz pomagającym w szybszym gojeniu się ran. W Niemczech kwiaty zioła są moczone w oliwce i otrzymany olej jest stosowany, jako środek leczniczy w czasie infekcji ucha oraz na hemoroidy. Do innych zastosowań dziewanny drobnokwiatowej należy użycie jej w leczeniu przewlekłej choroby płuc.

 

Jak widać jesteśmy otoczeni ziołami, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Dlaczego więc nie skorzystać z tego, co daje nam natura w czystej postaci?

MATERIAŁ OBJĘTY PRAWAMI AUTORSKIMI I PISANY NA ZAMÓWIENIE FORUMDIETA.PL JEGO PUBLIKACJA W INNYCH ŹRÓDŁACH WYMAGA PISEMNEJ ZGODY.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *