Tłuszcze różne

Olej rzepakowy

Co się zmieniło w procesie otrzymywania oleju? Obecnie olej otrzymuje się z nasion tzw. rzepaku podwójnie ulepszonego. Nie zawierają one kwasu erukowego, mają też dziesięciokrotnie mniej niż kiedyś szkodliwych substancji.

 

Na co dobry olej rzepakowy?

 

• Najnowsze odmiany rzepaku mają aż 60% kwasu oleinowego (pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi) oraz ok. 30% wielonienasyconych tłuszczów, które wspomagają pracę mózgu, zapobiegają depresji, poprawiają pamięć i koncentrację,

 

• Jest bogatym źródłem antyoksydantów i witaminy E. Zapobiegają one uszkodzeniom komórek wywoływanym przez szkodliwe wolne rodniki oraz opóźniają starzenie się organizmu. Dzięki temu zmniejszają ryzyko chorób serca, a nawet niektórych nowotworów,

 

• Olej rzepakowy ma sporo nienasyconych tłuszczów omega-6 i omega-3 i idealną proporcję między nimi. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca, by wynosiła ona nie więcej niż 4:1 i tak okazuje się, że najzdrowsze są olej lniany i właśnie rzepakowy.

 

Olej rzepakowy w paliwie

 

Olej rzepakowy stosowany jest także, jako domieszka do oleju napędowego albo, jako samodzielne paliwo, w postaci nieprzerobionej. Służy też, jako surowiec do produkcji biodiesla – biopaliwa stosowanego zazwyczaj zamiast oleju napędowego do silników Diesla.

 

Paliwo to nie jest czystym olejem rzepakowym, lecz jest przetworzone chemicznie (do postaci estrów kwasów tłuszczowych). Biodiesel może być stosowany samodzielnie lub jako domieszka do zwykłych olejów napędowych, najczęściej w ilości kilku (3-5) procent.

 

Paliwo na bazie oleju rzepakowego jest droższe w produkcji od paliw ropopochodnych. Mimo to jego cena może być niższa, gdyż w wielu krajach promuje się to paliwo za pomocą ulg podatkowych, zwykle w postaci obniżenia akcyzy.

 

Produkcja oleju rzepakowego

 

W ostatnich 25 latach spożycie tłuszczów zwierzęcych sukcesywnie maleje. Z tego faktu najbardziej zadowoleni są lekarze, szczególnie kardiolodzy, ponieważ wiążą z tym spadek umieralności na choroby układu krążenia.

 

W Polsce produkcja oleju rzepakowego sięga XVI w. Wtedy to w naszym kraju odnotowano pierwsze uprawy rzepaku. Olej wytwarzano stosując proste prasy, jednak w połowie XX w. Tłoczenie oleju stopniowo zanikało.

 

Inspirowani smakami z dzieciństwa naszych przodków postanowiliśmy powrócić do dawnych tradycji.

 

Obecny proces wytwarzania oleju w zasadzie niewiele różni się od pierwotnego. Jedyną różnicą jest wykorzystanie urządzeń produkowanych w obecnych czasach.

 

Zachwycamy się walorami zdrowotnymi oliwy z oliwek, a olej rzepakowy?

 

Najnowsze badania mówią o tym, że nasz rodzimy produkt – olej rzepakowy tłoczony na zimno dorównuje, a nawet pod wieloma względami stanowczo przewyższa oliwę z oliwek…

 

Olej rzepakowy – właściwości i zastosowanie

 

Jest najczęściej używanym olejem w naszych kuchniach. Olej rzepakowy nazywany jest „oliwą północy” lub też „czarnym złotem”.

 

Rzepak kwitnie na żółto, a nasiona ma czarne. I to właśnie z nich tłoczy się najzdrowszy olej.

 

Aby wyprodukować 1 litr oleju potrzebne są 3 kilogramy nasion. Z powodów historycznych nie cieszy się on tak dobrą opinią na ją zasługuje.

 

Olej rzepakowy ma jedną bardzo ważną zaletę – kwas oleinowy. Jest on pogromcą złego cholesterolu, a jednocześnie poprawia stosunek dobrego do złego. W oleju rzepakowym mamy też witaminy rozpuszczalne w tłuszczach witaminę E, K i prowitaminę A.

 

Olej rzepakowy może być stosowany na zimno – do sałatek, sosów sałatkowych, do majonezu. Nadaje się również do smażenia, ale krótkiego – ze względu na obecność kwasów jednonasyconych, które mają wysoką temperaturę dymienia. Możemy go też wykorzystać do różnych wypieków ciast.

 

Oleje tłoczone na zimno stosujemy na zimno – do sałatek, sosów. Natomiast tłoczony na ciepło używamy do smażenia, pieczenia jak też na zimno, do sałatek. Zasada ta powinna być stosowana do wszelkiego typu olejów, również oliwy.

 

Jeszcze raz o walorach oleju rzepakowego

 

Olej rzepakowy jest niekiedy ładnie nazywany „oliwką północy”. Olej rzepakowy zawiera bogate źródło witaminy A, E, D3 i K.

 

Ma najwięcej witaminy E z dostępnych na rynku olejów roślinnych ok. 26 mg na 100 gramów oleju.

 

Olej rzepakowy:

 

– przeciwdziała miażdżycy,
– zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby mięśnia sercowego,
– łagodzi objawy choroby zapalenia stawów,
– jak większość olejów tłoczonych „na zimno”, reguluje przemianę materii.

 

Olej rzepakowy – ciekawostki

 

• Olej rzepakowy nie zawiera cholesterolu,
• Olej rzepakowy zawiera więcej kwasu omega-3 niż sławna oliwa z oliwek,
• Olej rzepakowy podwójnie ulepszony nie jest produktem GMO,
• Olej rzepakowy może być spożywany w trakcie diety odchudzającej, bowiem zawiera profil kwasów tłuszczowych wspierających proces chudnięcia,
• Optymalna ilość spożycia oleju rzepakowego to 2 łyżki stołowe dziennie,
• Każdy olej rzepakowy zakupiony w Polsce jest pozbawiony kwasu erukowego, który ma negatywny wpływ na organizm ludzki.

 

Olej rzepakowy, jako olej północny

 

Olej rzepakowy nie bez powodu nazywany jest olejem północy, bowiem podobnie jak oliwa, ma ona bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Z racji tego, że w Polsce panuje inny klimat i inne warunki, to olej rzepakowy w tych warunkach sprawdza się wręcz lepiej niż oliwa z oliwek. W różnych dietach podkreśla się, żeby spożywać produkty, owoce i warzywa regionalne, bowiem organizm ludzki jest tak skonstruowany, że lepiej wykorzystuje składniki rodzimych produktów spożywczych. A olej rzepakowy do takowych należy.

 

Olej rzepakowy – zdrowotne właściwości

 

Odmładza umysł i ciało – jednogłośnie polecają go lekarze i dietetycy. Chwalą go także kosmetyczki.

 

Olej rzepakowy pomaga w obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi i pozwala utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.

 

Dzięki temu obniża ryzyko choroby wieńcowej serca, więc dłużej będzie ono zdrowe.

 

Olej rzepakowy to przede wszystkim doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega-3. Nasz organizm nie potrafi syntezować ich i dlatego musimy mu je regularnie dostarczać.

 

Są dowody na to, że ich niedobór może prowadzić do obniżenia odporności, problemów z nastrojem i pamięcią, kłopotów ze skórą.

 

Poza tym to tłuszcz, który służy figurze. Dużo łatwiej niż inne odsącza się po smażeniu. Potrawa, którą przygotowujemy, nie nasiąka nim.

 

Dobroczynne składniki towarzyszące

 

FITOSTEROLE – występują naturalnie w oleju rzepakowym w znacznej ilości (769mg/100g oleju)Wykazują zdolność do obniżania poziomu złego cholesterolu LDL we krwi poprzez redukcję jego wchłaniania, co wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca.

 

Ponadto uważa się, że fitosterole wykazują właściwości: przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciw wrzodowe, przeciwnowotworowe, a w odpowiednich warunkach nawet działanie przeciwutleniające.

 

Tokoferole (witamina E) – są naturalnymi przeciwutleniaczami, które wzbogacą naszą codzienną dietę.

 

Tokoferole przeciwdziałają chorobom nowotworowym. W organizmie człowieka oprócz właściwości przeciwutleniających witamina E uczestniczy w przekazywaniu impulsów elektrycznych w komórce oraz wpływa na aktywność enzymów. Ponadto przyśpiesza ukrwienie skóry i gojenie się ran.

 

Zwiększone dzienne spożycie witaminy E może korzystnie wpływać na przeciwdziałanie takim chorobom jak: nowotwory (prostaty, jelita), miażdżyca, choroby układu krążenia, choroba Parkinsona lub choroba Alzheimera.

 

Należy także podkreślić, iż naturalna witamina E jest, co najmniej 2 razy bardziej skuteczna w działaniu od syntetycznej witaminy E.

 

Olej rzepakowy tłoczony na zimno – świetny do użytku codziennego

 

Tak, to prawda. Ze względu na swój skład tłuszczowy śmiało zastosujemy go do: potraw przyrządzanych na zimno i na gorąco.

 

Przygotujemy z jego udziałem pyszne sałatki, surówki, jak też tradycyjnego śledzia z nowym (tłoczonym na zimno) obliczem. Naturalnie możemy go użyć do zrobienia majonezu. Dodanie go do sosów sałatkowych, sałatek, majonezu czy surówek hamuje uwalnianie się pod wpływem światła i powietrza drogocennych witamin A, C, D, K oraz beta-karotenu, a jednocześnie usprawnia ich wchłanianie.

 

Można stosować go do krótkotrwałego podgrzewania na patelni (do temp. 170°C), jednakże na małym ogniu i możliwie krótko.

 

Olej rzepakowy powinien na stałe zagościć w Twojej kuchni, bo dzięki niemu wzmocnisz swoje serce i naczynia krwionośne. Za stosowaniem oleju rzepakowym przemawia również fakt, że zawiera on najmniej szkodliwych dla Twojego zdrowia tłuszczy nasyconych.

 

W porównaniu do oleju sojowego, który ma ich aż około 15 procent, w oleju z rzepaku znajdziesz ich o połowę mniej. Niewielka różnica, która działa cuda.

 

Nie unikajmy tłuszczów w codziennym jadłospisie. Należy tylko wybierać te, które posiadają wysoką wartość odżywczą oraz dostosować odpowiedni olej do obróbki termicznej.

 

Oleje roślinne nie tylko dostarczają nam „dobrych” kalorii, ale także mogą pomóc m.in. w prewencji chorób układu sercowo- naczyniowego, zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, czy wspomóc prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

MATERIAŁ OBJĘTY PRAWAMI AUTORSKIMI I PISANY NA ZAMÓWIENIE FORUMDIETA.PL JEGO PUBLIKACJA W INNYCH ŹRÓDŁACH WYMAGA PISEMNEJ ZGODY.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *