Kuchnia

Kuchnia Pięciu Przemian – To inny Styl Życia

Kuchnia Pięciu Przemian wbrew pozorom nie jest kolejną „dietą cud”, która pozwoli nam na zgubienie dodatkowych kilogramów. To przepis na zmianę całego dotychczasowego trybu życia. Zrozumienie obowiązujących w tym przypadku zasad jest wysiłkiem długotrwałym i bardzo pracochłonnym.

Należy dostosować styl żywienia do potrzeb organizmu, w poszczególnych porach roku i porach dnia.

Trochę historii
Kuchnia Pięciu Przemian wywodzi się z tradycyjnej filozofii chińskiej. Oparta jest przede wszystkim na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TMC). Chińscy lekarze cechowali się niezwykłą zdolnością obserwacji przyrody. Przez kilka, a nawet kilkaset lat zbierane doświadczenia zaowocowały powstaniem chińskiej medycyny, która cechuje się przede wszystkim terapią żywnością.

Badania wykazują, że osoby, które wprowadziły do swojej codzienności ten styl życia czuły się świetnie, były zdrowe jak rydz, miały doskonałe wyniki badań. Według filozofii chińskiej wszystkie elementy znajdujące się we wszechświecie są w nieustającej zmienności. Filozofia ta głosi również, że człowiek sprzeciwiający się naturze nie przetrwa, ponieważ przyroda jest silniejsza.

Pięć Przemian określanych jest, jako pięć żywiołów albo pięć ruchów. Pięć Przemian to Drzewo-Ogień-Ziemia-Metal-Woda. Tym żywiołom i rzeczom przyporządkowano poszczególne narządy człowieka oraz produkty spożywcze, które oddziałują na nasze zdrowie. Zasada działania owych pięciu elementów jest następująca: Woda odżywia Drzewo, Drzewo karmi Ogień, Ogień tworzy Ziemię, Ziemia rodzi Metal, Metal tworzy wodę.

To jest właśnie kolejność, w której należy dodawać składniki do potraw.
Każdy ze smaków, przypisany jest do jednego z pięciu elementów przyrody:
– Ogień – smak gorzki
– Ziemia – słodki, mdły
– Metal – ostry
– Woda – słony
– Drzewo – kwaśny

Do każdego smaku przypisane są produkty. Nie sposób jest ich zapamiętać, dlatego stworzono specjalne tabele. Oprócz tego istnieje również inny podział składników potraw. Moim zdaniem najlepiej jest się kierować własnym uznaniem, własnym smakiem. Wystarczy po próbować składników i postarać się ustalić, któremu z pięciu smaków można je przyporządkować.

Tradycyjna Medycyna Chińska twierdzi, że choroby powstają w wyniku zaburzenia równowagi w organizmie. Tradycyjna Medycyna Chińska nie jest leczeniem samymi lekami czy akupunkturą. Jest to również ścisła współpraca pacjenta w zakresie odżywiania. Jeżeli sami sobie nie pomożemy, to nikt nam nie pomoże. Należy, zatem dbać o prawidłowy sen i regularne posiłki.

Liczba pięć była uważana za idealną z wielu powodów:
– pięć stron świata: południowy, północny, wschodni, zachodni oraz centrum, czyli miejsce, w którym się znajdujemy
– pory roku: wiosna, lato, jesień, zima, za piątą uznaje się przejście z jednej pory roku w drugą
– pory dnia: poranek, południe, późne popołudnie, wieczór, zmierzch
– pięć smaków: kwaśny, gorzki, słony, słodki, ostry

Skoro i tak codziennie spożywamy posiłki, dlaczego nie wykorzystać tego z pożytkiem dla naszego zdrowia i urody? Nie wymaga to przecież szczególnych umiejętności i nawału pracy. Początki będą trudne, ale nie należy się zniechęcać. Nikt nie twierdził, że wszystko będzie łatwe i mało skomplikowane. Tajemnicą Kuchni Pięciu Przemian jest stosowanie wszystkich smaków w każdej potrawie. Powinniśmy tutaj pamiętać jednak o tym, że muszą być dorzucane w niezmienionej kolejności.

Jak się odżywiać? – Zasady ogólne
Po pierwsze, kuchnia ta powinna być zgodna z następującymi po sobie porami roku. Należy korzystać z produktów, które w danej porze roku oferuje nam przyroda. Zastanawiając się nad tym trochę dłużej, można dojść do wniosku, że wcale nie jest to tak skomplikowane, jak by się mogło wydawać. Latem, bowiem mamy większą ochotę na jedzenie surowych warzyw i owoców niż zimą.

Kuchnia Pięciu Przemian nie jest dietą wegetariańską. Mięso jest bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Trzeba je tylko odpowiednio przyrządzić oraz jeść w odpowiedniej proporcji do tego, co zdrowe i lżej strawne.

Kuchnia Pięciu Przemian dzieli produkty na:

– gorące. Zaliczamy tutaj przede wszystkim ostre przyprawy, takie jak: alkohol, czosnek, pieprz surowy. Produkty gorące ogrzewają dość szybko organizm, dlatego powinno się je stosować z umiarem, zwłaszcza w zimnych porach roku (zima, późna jesień).

– ciepłe, do których należą: cebula, por, łagodne przyprawy (majeranek, bazylia, cynamon) oraz orzechy włoskie. Produkty ciepłe wspomagają naszą aktywność.

– neutralne. Należy tutaj wspomnieć o zbożach, gotowanych warzywach oraz roślinach strączkowych z wyłączeniem soi. Produkty neutralne wzmacniają energię, utrzymają równowagę pracy narządów.

– nawilżające. Do tej grupy zaliczamy pokarmy soczyste, czyli większość krajowych owoców, warzywa: sałatę, kapustę, kiełki, pomidory i ogórki. Produkty nawilżające wpływają na prawidłowe krążenie krwi i sprzyjają budowie płynów odżywczych ciała.

– zimne, w obrębie, których znajdują się: herbaty owocowe o kwaśnym smaku, woda, owoce tropikalne, rabarbar i jogurt. Produkty zimne chronią przed gorącem. Szczególnie w letnie i upalne dni.

Kuchnia Pięciu Przemian zaleca nam życie według określonego rytmu, ustalonego przez samą matkę naturę. Zachodzące w przyrodzie procesy regulują nasze emocje, energię i umysł. Wszystkie te Pięć Przemian powinno się znaleźć w harmonijnej i odżywczej diecie. Aby w pełni zrozumieć, jakie właściwości przypisane są poszczególnym składnikom odżywczym oraz kolejność ich dodawania do potraw należy zaopatrzyć się w specjalne tabele, pozwalające określić smak i zalety danego produktu.

Jako, że poszczególne produkty odpowiadają za poszczególne narządu wewnątrz naszego organizmu, należy pamiętać o tym, aby dodawanie składników zakończyć na swoim najsłabszym organie, który chcemy wzmocnić. Chcąc zrozumieć, który narząd jest najsłabszy, powinniśmy zbadać swoje słabe strony, a następnie opracowywać odpowiedni jadłospis.

Powinniśmy jeść także adekwatnie do naszego wieku, istniejących już problemów zdrowotnych oraz zapotrzebowaniem na określony grupy produktów. Jedzenie ma być traktowane, jako lekarstwo. Należy słuchać również swojego instynktu a także bacznie prowadzić obserwację reakcję organizmu na dany produkt czy grupę produktów.

Człowiek, któremu jest stale zimno, wiecznie ma zimne ręce i nogi, proponuję rozgrzać się produktem, mającym naturę rozgrzewającą. I na odwrót. Człowiek, któremu ciągle jest gorąco, powinien pamiętać o tym, aby jego posiłek zawierał przewagę produktów typu chłodzącego. Produkty o podłożu neutralnym nie rozgrzewają i nie chłodzą, dlatego są najbardziej wartościowe.

Pamiętaj!
Kolejność podana w przepisie, musi pozostać w stanie nienaruszonym. Jedyna możliwa modyfikacja, polega na zastąpieniu danego składnika w obrębie danego smaku, innym z tego samego smaku.
Ponadto Kuchnia Pięciu Przemian zalecana jest w szczególności chorym na anemię. Osoby z nadciśnieniem powinny jej raczej unikać.

Ogólnie założenia Kuchni Pięciu Przemian:

– budowa układu trawiennego u ludzi przypomina przewód pokarmowy roślinożerców, co za tym idzie produkty pochodzenie roślinnego powinny stanowić aż 90% naszej diety.
– mleko powinno być spożywane tylko i wyłącznie w okresie niemowlęctwa, dodatkowo powinno to być mleko matki.

– im mniej żywność jest przetworzona, tym lepsza jest dla naszego organizmu. Nasza dieta powinna być bogata w pełnoziarniste produkty, jak np. makaron z mąki razowej. Należy unikać białego pieczywa. Lepiej omijać z daleka mrożonki, konserwy oraz żywność, która jest wysoko przetworzona.
– powinniśmy całkowicie wyeliminować cukier.
– posiłki spożywać regularnie. Nie częściej, niż co trzy godziny. Ostatni posiłek około godziny 17.
– Tradycyjna Medycyna Chińska latem zaleca chodzenie spać najpóźniej o godzinie 23 a zimą około godziny 21.

Kuchnia Pięciu Przemian stawia głownie na regularne, przemyślane odżywiane, które jest pozbawione potraw ciężkostrawnych oraz na spożywanie ciepłych posiłków przynajmniej trzy razy dziennie. To właśnie ciepłe dania i napoje pobudzają trawienie i są lepiej przyswajane przez organizm.

W zależności od strefy klimatycznej używa się więcej lub mniej danych składników. Trzeba, bowiem uważać, aby zbytnio nie przegrzać i nie wyziębić naszego organizmu. W krajach o ciepłym klimacie (Grecja, Włochy), mieszkańcy posiadają idealne wyczucie doboru produktów spożywczych. Wybierają oni częściej składniki wychładzające. Śledząc tradycję innych krajów, można dostrzec, że umiejętność dobierania produktów spożywczych do pory roku czy do innych czynników opiera się na starych, tradycyjnych metodach.

Podsumowując, Kuchnia Pięciu Przemian poprawia pracę układu trawiennego, zapewnia sytość bez uczucia ciężkości i niweluje bóle żołądkowe. Wciąż jednak mało osób interesuje się Kuchnią Pięciu Przemian. Być może spowodowane to jest sentymentem, trudnością w rozstaniu się z produktami, które dotychczas były przez nas tak bardzo lubiane.

Szkoda jednak, że zbyt rzadko zastanawiamy się nad przyczyną pewnych chorób i nad ich leczeniem. Myślę, że dla swojego zdrowia i dla swojego lepszego samopoczucie, warto przemyśleć pewne rzeczy.

Zmiana stylu życia na pewno nie będzie łatwa, jednak każdy z nas powinien tego spróbować.

MATERIAŁ OBJĘTY PRAWAMI AUTORSKIMI I PISANY NA ZAMÓWIENIE FORUMDIETA.PL JEGO PUBLIKACJA W INNYCH ŹRÓDŁACH WYMAGA PISEMNEJ ZGODY.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *