Różne

Glina bentonitowa

Chociaż były one w dużej mierze zapomniane w ostatnich czasach, glinki lecznicze i ich cudowne właściwości wykorzystywane były przez kultury innych narodów na przestrzeni dziejów. Ich składniki odżywcze pomagały pozbyć się toksyn z organizmu.

W ostatnim czasie lecznicze glinki, takie jak np. bentonitowa zyskuje na popularności i nie bez powodu.
Pewnie niewielu z was słyszało lub czytało na jej temat. W swoim artykule postaram się przybliżyć wam tę tematykę.

Informacje wstępne

Bentonit jest również zwany „żywą glinką”. Nazwa pochodzi od złóż, które znajdują się w USA w okolicach Fort Bentona.

Glina bentonitowa otrzymywana jest z popiołu wulkanicznego, wydobywanego z ziemi. Pokłady zastygłego popiołu są suszone na słońcu oraz odpowiednio rozdrabniane.

Jest jedną z najbardziej skutecznych i mocnych glinek leczniczych.

Składnik ten stosowany jest w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i chemicznym. Ze względu na bezpieczeństwo jego użytkowania, poleca się go także wewnętrznie, jako kurację „detox”.

Ma silne właściwości wiążące. Indianie używali i używają gliny bentonitowej, jako wewnętrzne i zewnętrzne oczyszczanie organizmu.

Medycyna naturalna potwierdza jej działanie, jako silnie odtruwające, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, a także wydające fale po napromieniowaniu.

Wiąże metale, toksyny i środki narkotyczne, a następnie uwalnia od nich ludzki organizm.

W kosmetyce stosowana zewnętrznie wykazuje właściwości wygładzające, odtłuszczające, pomaga oczyścić i zwęzić pory skóry.

Właściwości chemiczne

Glina bentonitowa nie rozpuszcza się w wodzie. Natomiast po zmieszaniu z wodą – pęcznieje.

Nałożona na skórę w postaci maski wchłania nadmiar tłuszczu, nieczystości oraz fragmenty obumarłego już naskórka.

Dobrej, jakości bentonit powinien mieć kolor jasnoszary.

W swoim składzie zawiera wiele minerałów takich jak krzemień, aluminium, żelazo, sód, magnez, wapń, tytan, potas oraz inne. Ma bardzo drobną konsystencję, jest bezwonny, nie zmienia zabarwienia.

Występowanie

W Polsce występuje na Kielecczyźnie i w Karpatach.

Zastosowanie

Bentonit jest uważany za składnik mineralny o tysiącach zastosowań. Jednym z najbardziej popularnych sposobów wykorzystywania jest ściółka dla kotów. Minerał charakteryzuje się zdolnością absorbowania wody i zdolnością kontrolowania zapachów.

Niewykorzystany bentonit może być przechowywany do ponownego użycia.
Glina bentonitowa jest stosowana, jako środek pomocniczy i środek do wytwarzania tabletek.
Razem z piaskiem tworzy mieszaninę, która może być używana, jako spoiwo w przemyśle ceramicznym.
W kosmetykach stanowi substancję czynną, która zagęszcza szampony, płyny, kremy do twarzy i szminki. Znajduje również zastosowanie w środkach czyszczących, sprayach, detergentach czy przy produkcji opon. Materiały na bazie bentonitu znajdują duże zastosowanie w ochronie środowiska przy tworzeniu barier, w płuczkach wiertniczych czy przechwytywaniu zanieczyszczeń.

Wykorzystywany jest również w budownictwie do produkcji zawiesiny bentonitowej, która służy do zabezpieczania ścian wąskich otworów przy wszelkiego rodzaju wierceniach.

Używa się go, jako składnika do tworzenia mas formierskich, jak również używany jest, jako żwirek dla zwierząt.

Ponieważ posiada zdolność wchłaniania białka, nadaje się doskonale do klarowania wina.

Bentonity stosowane są, jako dodatek do pasz. Pozytywnie wpływają na procesy zachodzące w przewodzie pokarmowym. Powodują lepsze wchłanianie substancji zawierających azot, co umożliwia syntezę białka. Zwiększają przyswajalność składników paszy.

Działania lecznicze bentonitu ma zastosowanie w przypadkach biegunek u zwierząt. Dodane w mieszaninie z innymi składnikami powodują ustąpienie objawów chorobowych.

Glina bentonitowa znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, jako materiał flirtujący, oczyszczający, odbarwiający, stabilizujący oleje i tłuszcze roślinne oraz zwierzęce, miód, cukier, środek klarujący do soków i stabilizujący do piwa.

W przemyśle papierniczym bentonit poprawia wydajność przetwarzania celulozy w papier oraz korzystnie wpływa, na jakość papieru.

Właściwości lecznicze

Stosowanie wewnętrzne bentonitu przynosi następujące korzyści:
– oczyszcza organizm z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, toksyn, trucizn,
– pomaga w leczeniu alergii,
– skuteczny w walce z bakteriami i drobnoustrojami,
– stymuluje proces syntezy, działa jak katalizator,
– zapobiega w rozmnażaniu mikroorganizmów,
– oczyszcza nerki oraz układ moczowy,
– wspomaga organizm w pozbywaniu się pasożytów,
– skuteczny w problemach żołądkowo-jelitowych.

Dodatkowo pomagają w zaburzeniach trawiennych takich jak: kwaśne odbijanie, zaparcia, wzdęcia, gazy. Jest źródłem minerałów dla organizmu.

Glina bentonitowa stosowana zewnętrznie w postaci okładów pomocna jest w leczeniu takich dolegliwości jak:
– oparzenia,
– egzemy,
– bóle głowy,
– przepuklina,
– lumbago,
– bolesne miesiączki,
– półpasiec,
– żylaki,
– urazy stawów,
– rany,
– skaleczenia,
– wrzody.

Właściwości kosmetyczne

Jak już wspomniałam glina bentonitowa wygładza i oczyszcza skórę, oczyszcza pory, delikatnie złuszcza martwy naskórek, mineralizuj i odżywia, działa kojąco i łagodząco, poprawia koloryt skóry.

W kosmetykach występuje również w postaci oleju dodawanego w celach zagęszczających lub ściągających – jako substancja czynna. Skutecznie wiąże wodę w skórze i wykazuje działanie nawilżające.

Coś z nauki

Pewien doktor w swojej książce poinformował, że kilka kultur w Andach, Afryce Środkowej i Australii, spożywają glinę pod różną postacią, chcąc się uchronić przed zatruciem od toksyn.

Badania również wykazały, że glina bentonitowa jest bardzo skuteczna w zabijaniu Salmonelli oraz Escherichia coli.

Jak umiejętnie korzystać z gliny bentonitowej?

Bentonit jak i inne glinki powinny zagościć w naszych apteczkach domowych na stałe. Pamiętaj, aby bentonit nie wdał się w reakcję z metalem. To zmniejszy jego skuteczność.

Chcąc sporządzić roztwór z gliny bentonitowej zmieszaj ją z wodą w szklanym słoiku, dobrze wstrząśnij rękoma lub trzepaczką.

Bierz po godzinie od spożycia posiłku. Jeżeli zażywasz leki pamiętaj, aby nie dawkować gliny w ciągu dwóch godzin od spożycia tabletek.

Nie stosowanie się do tych zaleceń zmniejsza skuteczność. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.

– na skórze: zewnętrznie stosuj pastę z gliny bentonitowej i wody, stosuj w przypadku ukąszenia owadów, skaleczeń, poparzeń czy wypryskach. Pozostawić aż wyschnie, po czy zmyć. Działa szczególnie podczas zachorowań na ospę czy łuszczycę.

– okład dla skóry: w przypadku poważniejszych problemów nałożyć grubą warstwę gliny na skórę, na tą warstwę gazę zamoczoną w zimnej wodzie. Okład zmieniać, co dwie godziny.

– maseczka na twarz: na skórę nałożyć pastę z gliny bentonitowej, pozostawić na 20 minut i zmyć.

 do kąpieli: dodać około ¼ filiżanki do kąpieli, co spowoduje zmiękczenie naskórka.

– jama ustna: może być stosowany, jako proszek do czyszczenia zębów. Jest bez smaku.

– wybielanie zębów: bentonit miesza się z wodą i używa do płukania jamy ustnej. Zmieszać pół łyżeczki glinki z ¼ szklance wody. Płukać jamę ustną, po czym tę samą czynność wykonać zwykłą wodą.

– jako proszek dla niemowląt: nie powoduje podrażnień.

– na poranne mdłości np. podczas ciąży: pół łyżeczki glinki rozmieszać z wodą i zażyć. Dla bezpieczeństwa skonsultuj się z lekarzem.

– wewnętrzne oczyszczenie: codziennie pić pół do 1 łyżeczki glinki wymieszanej z wodą. To pozwoli Ci poprawić trawienie oraz dać więcej energii.

– dla zwierząt: idealnie nadaje się dla zwierząt, które są chore, wymiotują lub wykazują jakiekolwiek oznaki choroby, bentonit dodajemy do wody, którą piją zwierzęta lub podajemy doustnie.

Ponadto bentonit stosowany jest w asortymencie produktów spożywczych takich jak batony czy jogurt. Indianie stosują go, jako glinę do bielenia.

Bentonit jest unikalny ze względu na jego zdolność do wytworzenia „ładunku elektrycznego” po zetknięciu z wodą. W kontakcie z wodą tworzy pewną „gąbkę”, stąd ma zdolność wciągania toksyn.

Glinka bentonitowa pomaga również uzyskać komórkom tlen. Jest częstym składnikiem w detoksykacji i oczyszczaniu produktów.

Ma wpływ na organizm, ponieważ pomaga zbilansować gospodarkę jelitową.

Pod jaką postacią występuje glina bentonitowa?

Jak już wspomniałam bentonit może tworzyć mieszaninę z wodą. Występuje również w postaci wysuszonego proszku lub granulatu.

Przemysł wykorzystuje głównie mieszaninę glinki z wodą, ze względu na pęcznienie bentonitu. Do jakich celów? To już było wytłumaczone powyżej.

Jak widać bentonit ma bardzo wiele drogocennych właściwości i szeroką gamę zastosowań.

Mam nadzieję, że w pewnym stopniu przybliżyłam wam tematykę, jaką jest glina bentonitowa. Mimo, że jeszcze mogłeś/mogłaś o niej nie słyszeć, na pewno jest warta twojej uwagi.

Nie każdy jest gotowy na nowości, ale wszystkiego w życiu trzeba spróbować, bez względu na konsekwencje. Ja i moi znajomi już ją sprawdzili.

A Ty?

Czy kiedykolwiek miałeś do czynienia z glinką bentonitową lub inną glinką leczniczą?

Do czego jej używałeś/używałaś? Czy to działa? Podziel się z nami swoimi doświadczeniem.

MATERIAŁ OBJĘTY PRAWAMI AUTORSKIMI I PISANY NA ZAMÓWIENIE FORUMDIETA.PL JEGO PUBLIKACJA W INNYCH ŹRÓDŁACH WYMAGA PISEMNEJ ZGODY.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *