Relaks

Aromatoterapia i charakterystyka olejków – Część Pierwsza

Tymianek ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, a także wykrztuśne. Jeśli chodzi o Mirt znalazłem Mirt zwyczajny, pochodzący z rodziny mirtowatych. Jego owoce są jadalne, krzew osiąga do 5 metrów wysokości. Z jego liści i jagód wyrabia się olejek roślinny myrtol. Olejek mirtowy stosowany jest w kosmetykach, między innymi do aromatyzowania past do zębów, a także, jako dodatek do kąpieli.
Aromatoterapia wywodzi się z medycyny wschodniej. Wykorzystuje inhalację(olejki eteryczne) pochodzenia naturalnego oraz masaże. Pomaga w dolegliwościach górnych i dolnych dróg oddechowych.
Bierze pod uwagę wszystkie czynniki mające wpływ na pacjenta np. styl życia, sposób odżywiania, a także otoczenie człowieka, najprościej ujmując środowisko, w którym żyje.

Istotną formą leczenia w aromatoterapii jest kąpiel, która w zależności od zastosowanego olejku może działać uspokajająco, relaksująco, stymulująco, ogrzewać lub ochładzać nasze ciało. Pomaga w bólach mięśniowych, chorobach skóry, przy infekcjach pęcherza, w infekcjach dróg oddechowych.
Do kąpieli z użyciem olejku bądź mieszanki olejku nie używamy środków myjących ani płynów do kąpieli. Po zakończeniu kąpieli nie spłukujemy olejku / ów tylko wycieramy ciało.
Scharakteryzuję wam kilkanaście rodzajów olejków, które może zechcecie wykorzystać, gdy traficie na ten materiał w dziale artykuły na stronie forumdieta.pl.

Cedr obejmuje cztery gatunki Cedr atlantycki – Cedrus atlantica, Cedr Cypryjski – Cedrus breavifolia Henry, Cedr Himalajski – Cedrus deodara Loud, Cedr libański – Cedrus Libani Loud).
Olejek z cedru, w zależności od gatunku drzewa, z którego został pozyskany ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne wobec drożdżaka Candida Albicans, Aspergillus Niger i Curvularia Ovoidea.(Cedr Himalajski), działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalny, przeciwobrzękowy w leczeniu trądzika. Olejek cedrowy stosowany jest w kosmetykach, jako środek aseptyczny i wykorzystuje się go w walce z łupieżem.

O cedrach warto poczytać, bo istnieje wiele „produktów” zbawiennych dla organizmu człowieka, o których nie zdołam napisać, ponieważ wiedza ta zawarta jest w większych publikacjach, po które powinniście sięgnąć. Jednym z nich jest śruta z nasion orzecha cedrowego, czyli mąka cedrowa.
Mąka cedrowa zawiera sporą ilość substancji mineralnych, w skład, których wchodzą określone makro i mikroelementy. I tak w 40 g mąki cedrowej znajduje się magnez, mangan, miedź, cynk i kobalt w ilości zaspokajającej dzienne zapotrzebowanie człowieka na te pierwiastki.
Cedrowy orzech może być naturalnym źródłem jodu. Dzienne zapotrzebowanie na jod wynosi 0,1- 0,2 mg, natomiast w mące cedrowej zawartość jodu równa jest 1,2 mg/kg.

Kolejny bohater wśród olejków i dar natury to olejek bergamotowy pozyskiwany ze skórek owoców pomarańczy bergamota ( uprawiany niemal wyłącznie we Włoszech) w Kalabrii. Za jego ojczyznę uważa się Indie. Stosowany jest, jako substancja zapachowa oraz składnik środków dezynfekujących i farmaceutyków. Trzeba sporo owoców, aby uzyskać 0,5-1 kg olejku. Jest kilka rodzajów pozyskiwania bądź odzyskiwania olejku bergamotowego i z niektórych procesów uzyskany olejek jest mniej wartościowy.Olejek bergamotowy stosuje się w walce z czyrakami, do pielęgnacji cery tłustej, a w kosmetyce używa się go do walki z trądzikiem. Stosując ten olejek trzeba unikać promieni słonecznych. Przeciwwskazania są też dla kobiet w ciąży. Ciekawostką jest fakt, że używa się go do aromatyzowania herbat np. Earl Grey oraz w produkcji wielu perfum.
W ogóle przed sięgnięciem po jakikolwiek olejek warto poznać dokładny sposób zastosowania danego olejku i czy z daną dolegliwością bądź innymi towarzyszącymi dolegliwościami można go bezpiecznie wykorzystać dla zdrowotności.

Kandydat nr 3 to olejek cyprysowy, który otrzymuje się z młodych gałązek i igieł cyprysa. W kąpieli i masażu przynosi on ulgę osobom cierpiącym na reumatyzm, bóle kończyn, żylaki, znużenie spowodowane długą pracą, a także na hemoroidy. Ten olejek powinny stosować osoby z nadmierną potliwością stóp.
U kobiet ten olejek pomaga, gdy występują krwotoki miesiączkowe. Nie stosujemy go bez rozcieńczenia w wodzie. Występują przeciwwskazania dla kobiet w ciąży.
Dar natury numer cztery to olejek cytrynowy, który uzyskiwany jest z zewnętrznej strony skórki owocu cytryny. Używany jest do leczenia odcisków i brodawek. Olejek cytrynowy ma właściwości wybielające skórę, a więc jeśli masz przebarwienia skóry to już wiesz, czego spróbować.

Bohater nr 5 to produkt z Eukaliptusa. Ze swojej strony upatrzyłem go sobie w jogurcie pitnym, choć ile w nim tego dodatku trudno powiedzieć, ale chcę zaprezentować olejek eukaliptusowy ( Eukaliptus rodzaj drzew i krzewów należy do rodziny mirtowatych, a już pisałem o mircie zwyczajnym).
Najczęściej można natrafić na olejek eukaliptusowy pochodzący z tzw. „drzewa gumowego” (Eucalyptus globulus). Największym jego producentem są Chiny. Często wykorzystuje się go w leczeniu przeziębienia i kataru. Ma zdolności bakteriobójcze i antywirusowe. Spokojnie nie chodzi o antywirus do komputera (można się śmiać).
Olejek eukaliptusowy stosuje się do :
Masażu – działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, zwalcza kaszel, grypę, przeziębienie, anginę, stan zapalny zatok, działa przeciwbólowo i rozgrzewająco, reumatyzm, artretyzm, nerwobóle, mięśniobóle, działa pobudzająco, pomaga przy depresji i niskim ciśnieniu.

Kąpieli – działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, zwalcza kaszel, grypę, przeziębienie, anginę, stan zapalny zatok, działa przeciwbólowo i rozgrzewająco, reumatyzm, artretyzm, nerwobóle, mięśniobóle, działa pobudzająco, pomaga przy depresji i niskim ciśnieniu.

Inhalacji i aromatyzacji powietrza działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, zwalcza kaszel, grypę, przeziębienie, anginę, stan zapalny zatok, działa pobudzająco, pomaga przy depresji i niskim ciśnieniu .

Olejek Geraniowy otrzymuje się z liści i pędów pelargonii. Ma rozmaite cenne właściwości, przede wszystkim regulujące funkcjonowanie organizmu. Działa antydepresyjnie, antyseptycznie, przeciwbólowo, regenerująco, tonizująco.

Olejek geraniowy stosuje się w leczeniu dolegliwości związanych z miesiączkowaniem: zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Normalizuje cykl u kobiet. Ma działanie kojące i uspokajające, zmniejsza napięcie, stany łękowe, niepokój, a przy tym nie powoduje senności. Jest środkiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Stosowany do kąpieli, łagodzi objawy zapalenia pęcherza moczowego, ospy wietrznej oraz półpaśca.

Kolejne olejki przedstawię w drugiej części artykułu.

Źródła z jakich korzystałem to:

1) Wikipedia .org –www.wikipedia.org
2) Megre Władimir – Cedr Syberyjski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *